NSA Arc Flash Suit KIT2CV11 - 12 Calorie with Coverall and Balaclava, HRC 2
SKU: NSKIT2CV11-S-10-B-EAMPN: KIT2CV11-S-10-B
Each
Glove Size Selection
remove
add
Product Details
Features and components of NSA KIT2CV11 Arc Flash Coverall Kit:
  • Arc flash calorie rating 12, HRC 2
  • Compliant with NFPA 70E Standard, flame resistant clothing requirements of ASTM F1506
  • Arc flash resistant navy-colored coverall for total body protection from heat and burns
  • Hard hat with faceshield and chin cup, for head and face protection
  • Balaclava knit hood - arc flash rating 12 cal/cm2
  • Faceshield unit bag
  • Safety glasses
  • Gear bag
  • 11” Optional (select desired glove size for this item to be added) Class 0 rubber insulating gloves, for hand protection against electric shock, suitable for 1,000 VAC max
  • 10” Optional (select desired glove size for this item to be added) leather glove protectors, for protecting the rubber gloves from damage