NSA Arc Flash Suit KIT2CV11 - 12 Calorie with Coverall and Balaclava, HRC 2
Product Details
Features and components of NSA KIT2CV11 Arc Flash Coverall Kit:
- Arc flash calorie rating 12, HRC 2
- Compliant with NFPA 70E Standard, flame resistant clothing requirements of ASTM F1506
- Arc flash resistant navy-colored coverall for total body protection from heat and burns
- Hard hat with faceshield and chin cup, for head and face protection
- Balaclava knit hood - arc flash rating 12 cal/cm2
- Faceshield unit bag
- Safety glasses
- Gear bag
- 11” Optional (select desired glove size for this item to be added) Class 0 rubber insulating gloves, for hand protection against electric shock, suitable for 1,000 VAC max
- 10” Optional (select desired glove size for this item to be added) leather glove protectors, for protecting the rubber gloves from damage