Cementex, IBEWS-13 Standard/ IBEWS-13M Metric Insulated Box End Wrench Set, 13PC
SKU: CXIBEWS-13-EAMPN: IBEWS-13
Each
Tool Set Sizing
remove
add
Product Details
Tools comply with ASTM F1505 and IEC 60900 standards and help meet the requirements of OSHA 1910.331-335, NFPA 70E®, and CSA-Z462. Cementex Box End Wrenches provide premium quality with a wide range of options when only the right tool will do. This set is rated for 1,000 VAC when working on or around live parts.
Features of IBEWS-13 /IBEWS-13M Cementex Box End Wrench Set:
  • Classic design perfected over time
  • Slender head allows access to tight locations
  • Made in USA
Components of Cementex IBEWS-13 /IBEWS-13M Box End Wrench Set:
  • IBEWS-13 Standard: ¼“, 5/16”, ⅜“, 7/16”, ½“, 9/16”, ⅝“, 11/16”, ¾“, 13/16”, ⅞“, 15/16”, 1”, Wrench Roll Pouch
  • IBEWS-13M Metric: 7mm, 8mm, 9mm, 10mm, 11mm, 12mm, 13mm, 14mm, 15mm, 16mm, 17mm, 18mm, 19mm, Wrench Roll Pouch